Крамниця виконання бажань

сайт для жінок та дівчат

Токсичні люди: хто це такі і що з ними робити?

Інтуїтивно ми всі розуміємо, що таке токсична людина: після спілкування з такою ви відчуваєте себе втомленим і ніби облитим брудом. Причому, брудом вас облили не відкрито, але якось лагідно, “по-доброму”, з найкращих спонукань.

Токсична людина – це та (чи той), хто непомітно висмоктує з нас енергію. Перед розмовою з нею ми зазвичай внутрішньо напружуємося і групуємося, як перед ударом. “Отруйна” назва пояснюється тим, що такі люди ніби заражають всіх негативом, отруюють існування оточуючим.

Але чому так відбувається? Як їм це вдається? За якими прямими ознаками можна розпізнати токсичність?

Ознаки токсичних людей

У відносинах токсична людина проявляє себе такими шаблонами:

 1. Ніколи не визнає своїх помилок і не вибачається.

Відповідальність за те, що з нею відбулося, обов’язково лежить на комусь або чомусь іншому. Якщо вона розбила вазу, значить, ваза стояла у невдалому місці, і винен той, хто туди її поставив. Якщо вона розсердилася і нагрубила або вдарила, то це ви її довели до сказу, адже вона такий вразлива.

 1. Знецінює ваші досягнення.

З токсичною людиною не вийде розділити радість від того, що ви відвідали нову країну, навчилися робити смачні тістечка, здали сесію, отримали надбавку до зарплати або просто купили сукню, про яку давно мріяли. Все це буде прирівнюватися до повсякденних речей, які під силу будь-кому.

 1. Дає непрохані поради.

Для такого “порадника” не існує особистих кордонів оточуючих. Він завжди знає, як вам потрібно діяти в тій чи іншій ситуації. А якщо ви розповідаєте йому про подію, яка вже сталася, він неодмінно розповість, як слід було зробити і чому ви тепер самі в усьому винні.

 1. Не говорить ротом.

У токсичних стосунках характерними є напруга і приховані образи. Партнер довгі дні не розмовляє з вами, відмовляється обговорювати розбіжності, змушує мучитися почуттям провини, при цьому всім своїм виглядом показує, як він ображений? Так поводяться токсичні люди.

 1. Будь-яку тему переводить на себе.

Якщо така людина запитує “Як справи?”, це означає тільки одне – вона хоче розповісти щось про себе. Або дати пораду (див. пункт 4). Причому, пораду вона дасть, виходячи зі свого досвіду або досвіду друзів/знайомих, і супроводить її яскравою історією, як цей досвід був отриманий.

 1. Намагається контролювати все і всіх.

Згадайте, перед ким із ваших знайомих або близьких ви змушені звітувати за кожен свій крок. А якщо відмовляєтеся звітувати, ця людина ображається, звинувачує вас в таємничості і недовірі? Це вірний знак і ще один прояв порушення особистих кордонів.

Найпростіший спосіб позбутися від цієї отрути, що просочується в ваше життя – скоротити час спілкування з токсичними людьми до мінімуму.

Але що, якщо… ви прочитали список вище та впізнали себе? Так теж буває. Оточуючі можуть уникати спілкування з вами саме з цієї причини.

Я – токсична людина?

Що ж робити, якщо я токсична людина? Чи можу я якось змінитися? Найвірніше тут – звернутися до психотерапевта. Адже токсичність не виникає на рівному місці, вона завжди є наслідком внутрішніх установок, дитячих травм і моделей поведінки батьків.

Бажання змінитися – це перший крок до налагодження стосунків з оточуючими. Але зважитися на психотерапію непросто. Спробуйте для початку поспостерігати за собою:

 • коли ви чуєте про чужі успіхи, чи можете щиро, без заздрощів, радіти за людину? Або щиро поспівчувати, якщо у близьких щось трапилося? Не даючи рекомендацій, як потрібно було зробити правильно? Якщо не можете, то чому?

Дуже часто ми, самі того не помічаючи, втручаємося в особистий простір іншого. Заздрість чужих досягнень може свідчити про низьку самооцінку. Погана новина – ми можемо цього не помічати. Хороша новина – самооцінку можна підняти

 • як часто ви ревнуєте партнера і вимагаєте від нього звіту про те, де він був і що робив? Що ви самі відчуваєте, якщо вас постійно запитують, що, де і з ким ви робили?

Ревнощі (як і заздрість) – зворотній бік низької самооцінки. Ревнуючи, я висловлюю свою тривогу, що мене не люблять, що є хтось кращий за мене, що мене залишать на самоті. І все це стає мені не страшно, коли я знаю, що цінна сама по собі і здатна долати труднощі.

 • чи часто ви помічаєте негатив у всьому? Може, у вас у житті чорна смуга, що ніяк не скінчиться? Вас оточують люди і обставини, через які у вас постійно щось не виходить?

Токсична людина схильна у всьому знаходити негативні сторони. Але не тому, що вони дійсно переважують позитивні, а тому що їх легко сприймати, як причини ваших невдач.

Необхідно навчитися брати на себе відповідальність за все, що відбувається у вашому житті. На цю тему рекомендую прочитати “7 звичок надзвичайно ефективних людей” Стівена Кові.

 • чи полюбляєте ви сарказм ̶т̶а̶к̶ ̶я̶к̶ ̶п̶о̶л̶ю̶б̶л̶я̶ю̶ ̶й̶о̶г̶о̶ ̶я̶? Чи отримуєте задоволення щоразу, коли вдається когось “вколоти”? Поміркуйте, чому вам подобається жартувати над тим, що для когось дуже важливо?

Мені пощастило: мій чоловік якось сказав мені (ротом!), що його ображають мої саркастичні зауваження. І кожен раз, коли я “уколюю” його ніби як жартома, йому зовсім не на жар боляче. Оскільки він сформулював це словами, я почула його і намагаюся так більше не робити. Жарт не повинен завдавати болю.

На жаль, не всі здатні проаналізувати ситуацію, зрозуміти, що саме їх ображає, і спокійно це обговорити. Але ми повинні вчитися це робити заради себе та своїх близьких.

Ми можемо сміятися разом з усіма над іронічними фразами на свою адресу і називати це здоровим почуттям гумору. Але що робити, коли ці фрази доставляють нам нестерпний дискомфорт?

Бажання кинути в “жартівника” чим-небудь важким виникає, тому що він знецінює те, що для нас важливо. Причому, в більшості випадків він робить це неусвідомлено – це просто його захисний механізм, безсвідомий спосіб зберегти самоповагу.

Психотерапія і спостереження за собою допомагають відстежити такі неадекватні реакції і знайти їх причину. А розуміння причини допомагає налагодити відносини і знайти внутрішню гармонію.

На закінчення приведу хорошу вправа для підвищення усвідомленості. Її корисно комбінувати з медитацією і веденням щоденника.

Вправа по темі

Як підвищити усвідомленість?

 1. У своєму телефоні налаштуйте 3-4 будильника на щоденне спрацьовування в різний час дня.
 2. Підберіть для них мелодію, відмінну від вашого звичайного будильника, щоб ви точно знали, до чого відноситься саме цей сигнал.
 3. Коли сигнал буде спрацьовувати, потрібно робити наступне: де б ви не були і що б не робили, подумайте про те, в якому положенні знаходиться ваше тіло. Наприклад, сиджу на куприку, ноги схрещені, руки тримають смартфон, спина зігнута.
 4. Проаналізуйте, що відчуває ваше тіло в цей момент: наприклад, напружене підборіддя, щипає в очах, затекла нога. Є бажання встати, лягти, потягнутися?
 5. Після цього дайте собі відповідь на питання: чим я займаюся зараз і навіщо мені це потрібно? Наскільки це корисно для мене і робить це мене щасливішим?

Така щоденна вправа вводить усвідомленість у звичку. Вона поступово прибирає з вашого життя непотрібні і безглузді заняття, роблячи його більш наповненим.

Автор статті
Психолог, а також тілесно-орієнтований терапевт у навчанні. Засновниця проєкту "Квадрат Декарта", авторка більшості статей на блозі.
Додала Lavika Дата 15.07.2024 в 04:13 Перегляди 28 Комментарi 0

Коментарі: 0

Додати Ваш коментар

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі
[ Реєстрація | Login ]